Łupież pstry – schorzenie grzybicze, atakujące skórę, powinno jak najszybciej zostać wyleczone, aby nie dopuścić do jego rozprzestrzeniania się na większe obszary. Łupież pstry dotyka przede wszystkim osoby, których skóra skłonna jest do nadmiernej produkcji łoju, a także częściej występuje w miesiącach letnich, kiedy jest ciepło i wilgotno, gdyż takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów. Objawy łupieżu pstrego są dosyć charakterystyczne – występują swędzące plamy na skórze (mogą wystąpić w różnych częściach ciała) o barwie żółtej lub żółto-brunatnej.
Maść na łupież pstry może być bardzo skuteczna, a przede wszystkim jej aplikacja jest wygodna i nie stwarza większych problemów. Łupież pstry maść na to schorzenie może być dostępna bez recepty, ale są i takie, które zakupimy tylko z zalecenia lekarza, posiadając aktualną receptę. Jaką więc maść na łupież pstry wybrać, aby była skuteczna?
Kiedy używać maści na łupież pstry?
Maści są dobrym rozwiązaniem w każdym stadium łupieżu pstrego – w łagodnej postaci – jako jedyna terapia, a w ostrzejszych stanach mogą stanowić dodatkowy element leczenia obok terapii doustnej. Maści na łupież pstry mogą być uciążliwe w stosowaniu na owłosioną skórę głowy, gdzie łupież pstry także często występuje. W tym przypadku o wiele wygodniejsze w użyciu będą szampony o działaniu przeciwgrzybiczym.
Łupież pstry leczenie maść – pomocne składniki aktywne
Oto najczęściej spotykane składniki jakie maść na łupież pstry może zawierać:
• Klotrimazol
• Mikonazol
• Ketokonazol
• Cyklopirox
• Siarczek selenu
• Pirytionian cynku
Powyżej wymienione składniki bardzo często występują w maściach, które mają leczyć łupież pstry. Mają działanie przeciwgrzybicze, zazwyczaj zalecane jest ich stosowanie kilka razy dziennie (2-3, indywidualnie dla konkretnego preparatu); poprawę wyglądu zmian wywołanych łupieżem pstrym, można zauważyć już po kilku dniach stosowania, ale zazwyczaj maści tego typu stosuje się jeszcze przez jakiś czas po całkowitym wyleczeniu objawów, aby mieć pewność całkowitego zwalczenia zakażenia grzybiczego.
Łupież pstry maść bez recepty
Maść na łupież pstry dostępna bez recepty może być skutecznym rozwiązaniem, ale zazwyczaj tylko w początkowym i łagodnym stadium choroby. Warto jednak diagnozę i sposób leczenia łupieżu pstrego potwierdzić podczas wizyty u dermatologa. Często maści bez recepty zawierają niższe stężenie substancji o działaniu leczniczym niż te wydawane na receptę, stąd ich skuteczność może być słabsza niż preparatów na receptę.
Efekty stosowania maści
Często leczenie miejscowe z użyciem maści przynosi pożądane efekty i pomaga zwalczyć łupież pstry. W przypadku gdy choroba nie ustąpiła lub w przypadku nawrotu – który jest częstym zjawiskiem, wprowadza się czasem leczenie ogólnoustrojowe z użyciem tabletek (m.in. z flukonazolem i itrakonazolem). Leczenie łupieżu pstrego – jak zresztą leczenie każdego zakażenia grzybiczego – wymaga czasu i cierpliwości, gdyż często jest to terapia długotrwała, a schorzenie może nawracać.
Łupież pstry leczenie maść
Maść to bardzo wygodna forma leczenia łupieżu pstrego i często też skuteczna. Leczenie na własną rękę preparatami bez recepty, może okazać się trafne, ale i tak warto zawsze to schorzenie skonsultować ze specjalistą. Terapię na własną rękę możemy próbować stosować m.in. podczas oczekiwania na wizytę u lekarza dermatologa. Warto pamiętać też o regularności stosowania preparatów na łupież pstry, bo tylko wtedy będą możliwe do zobaczenia efekty terapii. Łupież pstry to schorzenie, które bez wątpienia wymaga leczenia.