Posted on: Posted by: Comments: 0
moda na falbanki

Falbanki mogą mieć wiele odsłon, w zależności od tego, który element garderoby ozdabiają oraz jak i z jakiego materiału są wykonane. Często rezygnujemy z tego elementu dekoracyjnego na ubraniach z obawy przed optycznym powiększeniem sylwetki. Czy w rzeczywistości tak jest? Jak nosić ubrania z falbankami i kto będzie wyglądał w nich najlepiej? Czy warto wybierać sukienki spódnice z takim dodatkiem?

Falbanka – czym jest i jak się ją tworzy?

Falbanka to nic innego jak prosta, materiałowa dekoracja. Stworzona jest z szerszego paska tkaniny, który należy sfałdować lub zmarszczyć, a następnie doszyć do dekorowanego materiału. Ozdoba ta wykorzystywana jest w bieliźniarstwie, galanterii czy krawiectwie. Stosowanie tej dekoracji pozwala na uzyskanie ciekawych modeli ubrań, najczęściej tak przyozdabiane są bluzki, sukienki czy spódnice tworzone w wielu stylach, takich jak boho, glamour.

Rodzaje falban

Falbany mogą mieć różne oblicza, w zależności od tego, jakiego materiału użyjemy do ich stworzenia. Duże, puszyste dekoracje tworzone są najczęściej z tiulu i szyfonu. Najczęściej wykorzystuje się je w sukniach ślubnych i sukienkach wieczorowych. Zwiewne i lejące materiały będą za to tworzyć ciekawe uzupełnienie letnich kreacji, spódnic czy bluzek. 

Falbanki, a proporcje sylwetki – jak dopasować?

Falbany faktycznie mogą dodawać nieco objętości ze względu na sposób wykonania tej dekoracji. Nie znaczy to jednak, że panie, które chciałyby zatuszować nieco kilogramów, nie mogą sięgać po ubrania tak przyozdobione. Falbanki są elementem, który nadaje stylizacji dziewczęcości i zwiewności, dlatego najczęściej wzbogaca letnie części garderoby. 

Dla ciekawego i korzystnego wizualnie efektu kluczowe jest umiejscowienie falban na ubraniu. Nie wybierajmy więc ciuchów przyozdobionych falbanką w obszarach, których nie chcemy uwydatniać.

Proporcje sylwetki – jak sprawdzić?

Jeśli nie jesteśmy pewne co do rodzaju naszej sylwetki, warto to sprawdzić przy pomocy zwykłego centymetra krawieckiego. Wystarczy dokonać pomiarów ramion z biustem, talii i bioder. Wyniki należy porównać, następnie zestawić z poniższymi wariantami:

  • klepsydra: ramiona = biodra, mocno zaznaczona talia;

  • gruszka: ramiona < biodra;

  • odwrócony trójkąt: ramiona > biodra;

  • kolumna (prostokąt): ramiona = biodra, nieznacznie podkreślona talia;

  • jabłko: większy brzuszek, brak zaznaczonej talii, szczupłe nogi.

Za idealną figurę kobiecą uważa się klepsydrę, dlatego warto dobierać tak części garderoby, by wizualnie zbliżały nas do tego wzorca.

Ubrania z falbankami – komu pasują?

Falbanki wbrew powszechnemu przekonaniu będą pasować każdemu, pod warunkiem, że dopasujemy stylizację z ich użyciem do swoich proporcji. Jeśli więc chcemy powiększyć optycznie biust lub mamy wąskie ramiona, a szerokie biodra, możemy szybko dopracować figurę, wybierając sukienki czy bluzki, które przyozdobione są falbankami w okolicy dekoltu. 

Wąskie biodra natomiast można uwydatnić dzięki kreacjom o rozbudowanym dole czy falbaniastym spódnicom. Warto pamiętać, że omawiany materiałowy akcent jest już sam w sobie dominującą dekoracją w stylizacji. Tak przyozdobione ubrania najlepiej uzupełniać więc o subtelne dodatki, które nie będą tworzyły chaosu i nie przytłoczą sylwetki.

Leave a Comment