Posted on: Posted by: Comments: 0
Kosiarka ogrodowa

Niemal każdy posiadacz ogrodu nie wyobraża sobie życia bez kosiarki. Zadbany trawnik jest wizytówką ogrodu, tak jak czysty salon – domu. O ile nie jesteśmy właścicielami trawnika o powierzchni kilku metrów kwadratowych, to kosiarka jest niezbędna do właściwej pielęgnacji trawy.

A może nie kosić…

Zanim przejdziemy do omówienia rodzajów kosiarek, warto wspomnieć o trendzie, propagowanym ostatnio przez wielu ogrodników. Mowa o nie koszeniu trawnika, zwłaszcza w rejonach o obniżonej ilości opadów. Wyższa trawa, poprzerastana kwiatami oraz chwastami, lepiej zatrzymuje wilgoć w ziemi i powstrzymuje parowanie. Na podobną praktykę decydują się także urzędy miast. Jest to na pewno dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą podlewać ogrodu codziennie, bliska jest im troska o środowisko i dbają o drobne żyjątka: pszczoły, motyle i inne owady. Decyzję jednak każdy powinien podjąć sam.

A jak kosić to jaką kosiarką?

Wybór kosiarek w różnych cenach i z różnymi akcesoriami jest ogromny. Nieodpowiednio dobrany model może sprawić, że kosiarka szybko się zepsuje albo nie wykorzystamy w pełni jej możliwości. Oznacza to niepotrzebnie wydane pieniądze, a tego chyba nikt nie lubi.

Zanim weźmiemy się do analizowania rodzajów kosiarek, warto podliczyć, jaki areał mamy łącznie do koszenia oraz jak wygląda transportowanie kosiarki między nimi. Inne potrzeby będzie miała osoba, która ma dużo skrawków trawnika, oddzielonych od siebie ścieżkami i rabatami, a inne ktoś, kto ma dużą połać murawy. Większość producentów podaje, do jakiej wielkości trawników przeznaczony jest dany model, warto brać ten parametr pod uwagę jako jeden z kluczowych.

Inną kwestią jest rodzaj zasilania. Do wyboru mamy następujące rodzaje:

  • kosiarka ręczna – ostrza w niej wprawiane są w ruch za pomocą ludzkich mięśni, to idealny model dla małego trawnika, jest tania i łatwa w konserwacji, może jednak nie kosić dokładnie,
  • kosiarka elektryczna – idealna dla małych i średnich ogrodów, w których nie ma problemu z zasilaniem z sieci. Plusami są: cicha praca, brak emisji spalin oraz niska cena. Kosiarki elektryczne mają różną moc silnika i wydajność, różnią się także dodatkowym wyposażeniem. Przy zakupie kosiarki warto także wyposażyć się w odpowiednio długi przedłużacz,
  • kosiarka spalinowa – przeznaczona do trawników średnich i dużych, a także miejsc, w których nie da się podłączyć do gniazdka lub chodzenie z kablem byłoby niewygodne. Modele te są zwykle mocniejsze i droższe, niż elektryki. Dobrze sprawdzają się przy koszeniu wyższej trawy. Minusem jest hałas oraz emisja spalin,
  • kosiarka akumulatorowa – ten model zyskuje sobie na popularności. Cenowo wypada podobnie, jak kosiarki spalinowe, pracuje jednak cicho, jak modele elektryczne. Akumulator pozwala na koszenie w miejscach bez dostępu do sieci. Minusem jest ograniczony czas pracy – problem ten jednak można rozwiązać zakupem kilku akumulatorów,
  • roboty koszące – to opcja dla osób z zasobniejszym portefelem. Robot sam ocenia wysokość trawy, a następnie kosi ją w razie potrzeby. Zasilany jest ze stacji ładującej, a jego praca, oprócz wyznaczenia mu obszaru koszenia na początku, nie wymaga zbytnio naszej uwagi.

Oprócz tego ważnymi aspektami jest: sposób zbierania trawy ( czy kosiarka posiada kosz, wyrzut boczny lub opcję mulczowania), możliwość regulacji wysokości koszenia, szerokość koszenia (im wyższa, tym krócej będziemy kosić trawnik) oraz napęd na przednie lub tylne koła, ułatwiający prowadzenie kosiarki. Jeśli kosiarkę musimy przenosić – warto sprawdzić jej wagę całkowitą. Po rozważeniu tych aspektów wybór stanie się dużo łatwiejszy.

Leave a Comment