Własny balkon to już pewien standard w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, jednak czasem jego metraż nie pozwala do końca rozwinąć skrzydeł. Mały balkon jest zdecydowanie lepszy niż żaden, a dzięki kilku prostym sztuczkom aranżacyjnym można z niego stworzyć w pełni funkcjonalną przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi. Zatem jak urządzić mały balkon w domu lub mieszkaniu?
Mały balkon: nie tylko strefa relaksu
Urządzenie małego balkonu sprawia wiele trudności z uwagi na kilka funkcji, które pełni w naszych mieszkaniach. Balkon to naturalne przedłużenie przestrzeni użytkowej, dlatego też często pełni rolę miejsca do odpoczynku, przyjmowania gości, ale także służy nam jako prowizoryczna suszarnia czy składzik gospodarczy. Na balkonach coraz częściej urządzamy sobie mini-ogródki warzywne, które również ograniczają wolne miejsce na balkonie, zwłaszcza jeśli jego metraż nie robi wrażenia. Aranżacja małego balkonu wymaga nieco więcej wysiłku, jednak efekty końcowe często przechodzą wszelkie oczekiwania.
Mały balkon: gra kolorów
Jednym z najprostszych trików pozwalających optycznie powiększyć balkon jest użycie odpowiedniej palety kolorów – utrzymanych głównie w jasnej, ale chłodnej stylistyce. Śnieżna biel na balkonie może niezbyt dobrze się sprawdzić z uwagi na podatność na zabrudzenia, ale już kość słoniowa czy jasny szary mogą doskonale wkomponować się w aranżację małego balkonu. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie ciemniejszego koloru na bocznych ścianach balkonu, a jasnego na głównej ścianie, aby uzyskać efekt większej głębi przestrzennej.
Mały balkon: meble składane
Niewielki balkon w bloku nieco ogranicza możliwości aranżacyjne, szczególnie jeśli chodzi o meble ogrodowe. Ciężkie, metalowe elementy często okazują się niepraktyczne, a dodatkowo należy dbać o ich odpowiednie utrzymanie. Składane meble to zdecydowanie lepsza opcja, która pozwala zaoszczędzić kilka metrów kwadratowych przestrzeni tak cennej na małym balkonie. Takie meble można z łatwością przechowywać w sposób, który nie będzie obniżał codziennego komfortu użytkowania balkonu – wystarczy wyposażyć go w ścienne uchwyty, które mogą równocześnie pełnić funkcję dekoracyjną.
Mały balkon: zagospodarowanie parapetu
Na niewielkiej przestrzeni liczy się każdy skrawek wolnego miejsca, dlatego warto pomyśleć o rozsądnym zagospodarowaniu balkonowego parapetu, który wcale nie musi być zbyt szeroki, żeby wyróżniać się praktycznością. Parapet najlepiej sprawdza się jako coś w rodzaju kąciku dekoracyjnego, na którym warto postawić rośliny w ozdobnych doniczkach, latarnie czy świeczniki, na które brakuje miejsca. Prz okazji większego remontu balkonu stary parapet warto wymienić na nowszy model, który w jeszcze większym stopniu sprosta naszym oczekiwaniom.
Mały balkon: raj dla roślin
Mały balkon wcale nie musi oznaczać pożegnania z marzeniami o domowej uprawie roślin. Dzięki odrobinie kreatywności ograniczoną przestrzeń na zewnątrz można przekuć w zaletę. Na niewielkim balkonie w bloku świetnie prezentują się pionowe stelaże czy półki DIY zrobione własnoręcznie z drewnianych palet. Warto również wykorzystać balkonową barierkę mocując do niej doniczki z kwiatami czy ziołami pamiętając jednak o odpowiedniej ochronie przed zbyt mocnym słońcem czy deszczem. Niektóre wspólnoty mieszkaniowe zabraniają wieszania doniczek na barierkach ze względu na opadające liście czy płatki kwiatów, dlatego przed montażem warto zwrócić na to uwagę.