Posted on: Posted by: Comments: 0

Matura dla wielu młodych ludzi stanowi furtkę do osiągnięcia życiowych celów i marzeń. Jej podniosły charakter przysparza o szybsze bicie serca nie jednego nastolatka. Jeden z najważniejszych egzaminów wiąże się także z zasadami dotyczącymi stroju. Jak ubrać się na maturę aby nie popełnić faux pas?

Strój na maturę – jaki powinien być?

Stylizacja maturalna jest sposobem okazania szacunku do miejsca i wagi wydarzenia, jakim jest egzamin dojrzałości. Ubiór na tę okoliczność powinien być galowy, gdzie dominują kolory czarny, biały, granatowy, dopuszczalne są także beżowy i szary. Elementy garderoby powinny być schludne, eleganckie i skromne. Niemile widziane są prześwitujące materiały oraz krzykliwe kolory. Mimo wymienionych elementów, stylizacja maturalna powinna być komfortowa i dobrana do gustu ucznia.

Męskie stylizacje maturalne

Najstosowniejszym rozwiązaniem w przypadku maturzystów jest garnitur. Dobrze jeśli będzie on w klasycznej wersji, a więc wybieramy zestawy w ciemnych kolorach, koszule białe dostosowane do sylwetki panów. Całość można uzupełnić krawatem, najlepiej w odcieniach dopasowanych do marynarki, można jednak pokusić się jeszcze o dodatek w kolorze czerwonym, który ponoć ma dodawać pomyślności uczniom.

Co założyć na maturę? – stroje dla dziewczyn

Maturzystki mogą postawić na klasyczne rozwiązania, a więc białe koszule oraz ołówkowe spódnice. W zestawieniu z elegancką górą sprawdzą się także spodnie typu cygaretki, spodnie w kant czy materiałowe modele z wysokim stanem. Oczywiście można także wybrać elegancką sukienkę, jednak należy pamiętać, aby nie była ona za krótka. Najlepiej, jeśli taka kreacje sięga do kolana lub nieco poza nie.

Jakie buty na maturę?

W przypadku panów, najlepiej jeśli obuwiem uzupełniającym stylizację będą klasyczne buty garniturowe. Spodnie powinny wówczas sięgać do połowy cholewki. Odważniejsi mogą zdecydować się na mniej formalne buty, jednak wciąż powinny być one klasycznymi modelami. Z okazji egzaminu maturzystki często chętnie sięgają po buty na wysokim obcasie, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Koszule, eleganckie spodnie i spódnice komponują się ze szpilkami, jednak warto mieć na myśli swój komfort. Czasem już dotarcie na miejsce egzaminu może sprawiać trudność, a lepiej nie dekoncentrować się niepotrzebnie przykrymi bodźcami. Najlepszym rozwiązaniem będą więc klasyczne baleriny, buty na niewielkim słupku czy mokasyny.

Przesądy związane z bielizną maturalną

Oprócz symbolicznego kopnięcia na szczęście czy życzenia połamania długopisów, na maturze utarł się przesąd dotyczący bielizny maturzystów. Mówi się, że na egzamin powinno się założyć czerwone majtki, najlepiej te, które noszono podczas studniówki. Taki zabieg ma przynieść szczęście egzaminowanym.

Oczywiście sprawa bielizny dobieranej do stroju jest istotna, jeśli mówimy o ogólnym wrażeniu estetycznym damskich stylizacji. Należy zadbać o to, aby była subtelna i nie odznaczała się na stroju. Mowa tutaj głownie o biustonoszach, które nie powinny prześwitywać spod koszul oraz nie wystawać spod bluzki przy dekolcie.

Leave a Comment