Posted on: Posted by: Comments: 0
remont

Płyty gipsowo-kartonowe to bardzo dobra i niedroga alternatywa dla tradycyjnych tynków gipsowych i cementowo-wapiennych. Dzięki nim możemy wykonać nie tylko dekoracyjne zabudowy, ale również sufity podwieszane, aranżację ścian. Płyty gipsowo-kartonowe można kleić do ścian przy pomocy kleju gipsowego lub pianokleju, jak również montować do konstrukcji profilowej.

Tak zwana sucha zabudowa stale zyskuje na popularności, głównie dzięki swoim właściwościom, możliwości stosowania w najróżniejszych miejscach, jak również w sytuacji, gdy chcemy uniknąć długotrwałego procesu zabudowy tradycyjnej, na przykład z wykorzystaniem cegieł, pustaków, bloczków, tynków tradycyjnych ręcznych czy maszynowych.

Płyty gipsowo-kartonowe to materiał bezpieczny dla człowieka, bardzo komfortowy w obróbce i montażu, który można poddać różnorodnej dekoracji. Najczęściej płyty tego rodzaju stosujemy zamiast tynków cementowo-wapiennych i gipsowych.

Przyklejanie płyt odbywa się przy pomocy kleju gipsowego lub pianokleju.

W jaki sposób prawidłowo przykleić płyty gipsowo-kartonowe do ścian?

W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się odpowiednim przygotowaniem podłoża. Powinno być ono stabilne. Musimy przede wszystkim usunąć wszystkie luźne fragmenty, np. odpadający tynk. Następnie powierzchnię trzeba odkurzyć i zagruntować gruntem.

Zadaniem gruntu jest zwiększenie przyczepności podłoża, zmniejszenie jego chłonności, jak również związanie kurzu i wszystkich zabrudzeń. Dzięki gruntowaniu klej będzie się lepiej trzymał ścian.

Kolejny krok to odmierzenie płyt oraz ich ewentualne przycięcie na wymiar. Na płyty aplikujemy klej w formie placków (po obwodzie i na środku, co 20-30 cm), a następnie przykładamy płytę do ścian, delikatnie ją dobijając. Przy pomocy drewnianej deski możemy ustawić płytę w odpowiedniej pozycji. Kolejną płytę montujemy obok, zostawiając kilka milimetrów przerwy na wciśnięcie gładzi.

Jaka masa na płyty gipsowo-kartonowe?

Chcąc osiągnąć efekt równych i gładkich ścian, na ich łączenie koniecznie trzeba aplikować masę do spoinowania połączeń, pamiętając również o wklejeniu specjalnego bandaża lub flizeliny. Masa musi być dedykowana, oznacza to, że jest elastyczna, odporna na skurcz i pękanie, skutecznie niweluje napięcia wynikające z łączenia ze sobą dwóch różnych płaszczyzn. Po wyschnięciu masy całość szlifujemy, odpylamy, gruntujemy i malujemy.

Stosując płyty gipsowo-kartonowe zdecydowanie przyspieszymy wszystkie prace budowlane.

Leave a Comment