Posted on: Posted by: Comments: 0
Ograniczenie spożycia alkoholu

Polska od wielu lat znajduje się w europejskiej czołówce krajów o największym średnim spożyciu czystego alkoholu etylowego na jednego mieszkańca. W 2019 roku było to ponad 11l. Polacy najczęściej piją piwo, choć od wódki i wina również nie stronią. Nie ma nic złego w okazjonalnym piciu alkoholu, jednak zbyt częste sięganie po kieliszek może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Zatem jak nasz organizm zmienia się pod wpływem spożycia alkoholu?

Alkohol a zdrowie: choroby wątroby

Osoby często zaglądające do kieliszka doświadczają uszkodzeń wątroby znacznie częściej niż osoby, które piją alkohol sporadycznie. Wątroba odgrywa bowiem ważną rolę w metabolizowaniu alkoholu i rozkładaniu go na związki proste, możliwe do zneutralizowania. Częste spożycie alkoholu etylowego działa destrukcyjnie na wątrobę, nierzadko powodując jej nadmierne otłuszczenie, a w najgorszym przypadku jej marskość. Wątroba, pomimo wysokich zdolności do autoregeneracji, po przekroczeniu pewnej granicy może ulec nieodwracalnym uszkodzeniom, a co za tym idzie – konieczności przeszczepu.

Alkohol a zdrowie: choroby serca

Spożycie alkoholu upośledza działanie nie tylko wątroby, ale również układu sercowo-naczyniowego, narażając nas tym samym na wystąpienie chorób bezpośrednio zagrażających naszemu życiu. Częste picie alkoholu najczęściej przyczynia się do nadciśnienia tętniczego, a także do zaburzeń rytmu serca. Alkohol etylowy może mieć jednak znacznie gorszy wpływ na nasz układ krążenia – jego spożycie zwiększa ryzyko udaru mózgu, a także zawału.

Alkohol a zdrowie: nadwaga

Ograniczenie ilości spożywanego alkoholu okazuje się jednym z kluczowych założeń kuracji odchudzających, a to z uwagi na wysoką kaloryczność napojów alkoholowych. W 0,5l butelce piwa jasnego znajduje się ok. 250 kcal, a w 50ml wódki ponad 100 kcal. Za najmniej kaloryczny trunek uznaje się wino wytrawne, które w 120ml zawiera ok. 80 kcal. Warto jednak wspomnieć, że nie dość, że alkohol sam w sobie jest wysokokaloryczny, to w dodatku wzmaga apetyt. To z kolei prowadzi do spożycia równie tuczących przekąsek jak czipsy czy paluszki.

Alkohol a zdrowie: zaburzenia układu nerwowego

Istnieje ścisły związek między częstym piciem alkoholu a występowaniem zaburzeń układu nerwowego. Regularne zaglądanie do kieliszka często skutkuje problemami z koncentracją i pamięcią, jak również funkcji poznawczych. Alkohol niekorzystnie wpływa na wzrok, niejednokrotnie powodując zaburzenia jasności widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet ślepotę. Częstemu piciu alkoholu mogą towarzyszyć również niedowłady czy zaburzenia równowagi czy czucia.

Alkohol a zdrowie: depresja

Okazuje się, że spożycie alkoholu może doprowadzić do wyraźnych zmian w zachowaniu i psychice. Powszechnie uważa się, że depresja jest powodem, dla którego chorzy sięgają po wysokoprocentowe trunki, jednak często następuje sytuacja odwrotna. Depresję poprzedzają jednak inne niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o postępowaniu zmian związanych z częstym piciem alkoholu. Huśtawki nastrojów, napady złości, okresy wzmożonego znużenia czy utrzymujący się ponury nastrój to tylko niektóre z oznak pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego u osoby zbyt często spożywającej napoje alkoholowe.

Leave a Comment