Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim beztroskie chwile nad morzem czy jeziorem, kiedy nasza skóra mogła nabrać złocistej i zdrowej opalenizny. Jednak skóra narażona na nadmierne działanie promieniowania słonecznego wymaga specjalnej opieki, która powinna skupiać się na przywracaniu jej naturalnej równowagi. Z wiekiem nasza skóra wolniej ulega procesom odbudowy, dlatego warto jej w tym pomóc. Jak zatem poprawić kondycję skóry po lecie?
Regeneracja skóry po lecie: dlaczego warto o niej pamiętać?
W okresie wakacyjnym nasza skóra jest narażona na promieniowanie UV znacznie bardziej niż przez pozostałe miesiące w roku, dlatego jej kondycja może odbiegać od normy. Skóra po wielu tygodniach intensywnych kąpieli słonecznych najczęściej wykazuje oznaki nadmiernego przesuszenia, utraty jędrności czy przebarwień, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą również przerodzić się w poważniejsze dolegliwości o podłożu dermatologicznym.
Regeneracja skóry po lecie: od czego zacząć?
Domowe zabiegi ingerujące w wierzchnią warstwę naskórka, które mają pomóc naszej skórze powrócić do stanu sprzed lata, powinny być przeprowadzane na skórze wolnej od poparzeń słonecznych czy podrażnień. Chodzi głównie o zabiegi mechanicznego czy chemicznego złuszczania martwego naskórka, które mogą przyczynić się do nasilenia stanów zapalnych.
Regeneracja skóry po lecie: peeling
Zabiegi regeneracyjne warto rozpocząć od kroku podstawowego, czyli peelingu. Usunięcie obumarłych komórek skóry pozwoli jej znacznie szybciej wykształcić nowe, nieuszkodzone twory. Skóra po peelingu jest nie tylko wyraźnie gładsza i nabiera zdrowszego kolorytu, ale przede wszystkim jest lepiej przygotowana do wchłaniania kosmetyków i innych preparatów pozwalających jej wrócić do naturalnej równowagi.
Regeneracja skóry po lecie: nawilżanie i odżywianie
Po uporaniu się z martwym naskórkiem czas na nawilżenie i odżywienie skóry. Aby mogły przynieść zamierzone efekty, zabiegi nawilżające muszą być wykonywane regularnie oraz z wykorzystaniem kosmetyków przeznaczonych do naszego typu skóry. Wybór nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji może nie tylko spowolnić proces jej odbudowy, ale również doprowadzić do zaburzeń o zróżnicowanym charakterze– wysypka, wypryski czy podrażnienie skóry to tylko niektóre dolegliwości, które mogą wystąpić po użyciu źle dobranych produktów. Warto stawiać na kosmetyki zawierające w sobie naturalne oleje roślinne, witaminy C i E czy mocznik, które korzystnie wpływają na procesy regeneracyjne w głębszych partiach skóry i dbają o jej intensywne nawilżenie.
Regeneracja skóry po lecie: usuwanie przebarwień
Jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych opalania jest nagromadzenie mniejszych bądź większych przebarwień, których rozjaśnienie jest stosunkowo czasochłonnym procesem, który nie zawsze gwarantuje 100% zadowolenia. Warto jednak spróbować rozjaśniać nieestetyczne plamki na skórze za pomocą domowych preparatów na bazie naturalnych składników – świetnie sprawdzają się maseczki na bazie witaminy C. Warto pamiętać również o regularnym peelingowaniu skóry – z każdą kolejną usuniętą warstwą martwego naskórka przebarwienia powinny tracić na intensywności.