Posted on: Posted by: Comments: 0
Jesienna chandra

Jesteśmy świadkami ostatnich tchnień lata, co jest przykrą wiadomością dla tych z nas, które najlepiej czują się w towarzystwie wysokich temperatur i ciepłych promieni słonecznych. Jesień to bardzo specyficzny okres w roku, który pozostaje nie bez wpływu na nasze samopoczucie. Jesienią o ponury nastrój nietrudno, zwłaszcza gdy za oknem dominuje deszcz i chłód. Istnieje jednak kilka skutecznych metod radzenia sobie z jesienną chandrą. Jak zatem poprawić sobie nastrój i przetrwać zbliżające się chłodne miesiące?

Jesienna chandra: aktywność fizyczna

Jednym z najlepszych antydepresantów, i to nie tylko jesienią, jest aktywność fizyczna. Choć jesienna aura często nie zachęca do wyjścia na spacer czy na trening na siłowni, to warto znaleźć w sobie odrobinę motywacji i ruszyć się spod ciepłego koca. Wysiłek fizyczny pozwala zachować równowagę nie tylko ciała, ale i ducha. Endorfiny i adrenalina wytwarzane podczas uprawiania sportu napawają energią na cały dzień i motywują do działania. Jesienią warto wybrać się na długi, rodzinny spacer – świeże powietrze korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a jednocześnie pozwala oczyścić umysł z niepotrzebnych myśli.

Jesienna chandra: zdrowy sen

Każdy kolejny dzień staje się coraz krótszy, przez co nasza produktywność może być na nieco niższym poziomie niż zazwyczaj. Wcześniejsze zachody słońca sprzyjają jednak wcześniejszemu zasypianiu, szczególnie gdy towarzyszą im chłodne temperatury na zewnątrz. Wieczór spędzony pod ciepłym kocem i z kubkiem gorącej czekolady to doskonały sposób na wyciszenie się przed położeniem się do łóżka, co z pewnością zaowocuje zdrowym, długim snem. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przesypiać od 6 do 8 godzin na dobę i warto trzymać się tej wartości, aby następnego dnia wstać wypoczętym i gotowym na kolejne wyzwania.

Jesienna chandra: czas dla siebie

W codziennej gonitwie trudno wygospodarować czas tylko dla siebie, szczególnie gdy wychowujemy już własne dzieci. Ich dobro stawiamy na pierwszym miejscu, co wcale nie oznacza, że nasze potrzeby powinny zejść na dalszy plan. Każda z nas od czasu do czasu potrzebuje się rozpieścić i znaleźć czas na relaks. Długie, jesienne wieczory to świetna okazja do nadrobienia książkowych czy serialowych zaległości, które pomogą choć na chwilę oderwać się od problemów dnia codziennego i ponurej pogody za oknem. Jeśli nie książka i serial, to może kąpiel relaksacyjna z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych? Domowa aromaterapia to doskonała broń w walce z jesienną aurą – wybór zapachów zależy już tylko od nas, choć warto wybierać te delikatne, działające kojąco na zmysły.

Jesienna chandra: uczta dla podniebienia

Jesień wcale nie musi być nudna i ponura, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze kuchenne królestwo. Wielkimi krokami zbliża się sezon na rozgrzewające, ale niezwykle smaczne i sycące dania, które doskonale sprawdzają się jako antydepresanty. Choć na chandrę często poleca się niezdrowe jedzenie w postaci ociekających tłuszczem fast-foodów czy słodkich przekąsek z masą cukru, to ciężkostrawne potrawy obfitujące w sztuczne barwniki i konserwanty tylko na chwilę poprawią nam nastrój, by po chwili całkowicie odebrać nam radość z życia. Jesienią warto korzystać z dobrodziejstw natury, jakimi są dynie, papryka czy pomidory, które idealnie sprawdzają się jako główne składniki zup krem czy domowych zapiekanek.

Leave a Comment