Każda kobieta regularnie odwiedza fryzjera – czy to w celu odświeżenia koloru włosów, podcięcia końcówek czy też drastycznego skrócenia długości kosmyków. Zapotrzebowanie na tego typu usługi nigdy nie słabnie, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób na poważnie myśli o rozpoczęciu kariery w zawodzie fryzjera. Pozostaje jednak pytanie, na czym polega ta praca i jakie trzeba zdobyć kwalifikacje, aby starać się o zatrudnienie na tym stanowisku? Podpowiadamy.
Fryzjer – czym się zajmuje?
Fryzjer to zawód, którego rola nie ogranicza się jedynie do obcinania i farbowania włosów, choć są to podstawowe usługi dostępne w każdym salonie. Do zadań osoby zajmującej się tą profesją należy również modelowanie kosmyków oraz wykonywanie wielu zabiegów – zarówno stylizacyjnych, jak i pielęgnacyjnych. Zakres obowiązków fryzjera w dużej mierze zależy od profilu działalności danego lokalu usługowego oraz posiadanych kwalifikacji.
Zawód ten wbrew pozorom wiąże się z dość sporą odpowiedzialnością, ponieważ to od zastosowanych technik fryzjerskich i ich umiejętnego wykonania zależy nie tylko wygląd klientów, ale też kondycja ich włosów. Nie zmienia to jednak faktu, że fryzjerów przybywa i przybywa również miejsc pracy, o czym można przeczytać na https://kochamwroclaw.pl/rosnie-ilosc-ofert-pracy-we-wroclawiu-sprawdz-w-ktorych-zawodach-najbardziej/.
Jak zostać fryzjerem?
Fryzjer zatrudniony w profesjonalnym salonie musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia to wykonywania tego zawodu. Jak je zdobyć? Kształcenie w tym kierunku nie wymaga ukończenia studiów – wystarczy edukacja w technikum, szkole zawodowej czy policealnej. Każda z tych ścieżek kończy się egzaminem państwowym składającym się z części teoretycznej i praktycznej, po zdaniu którego możemy z czystym sumieniem szukać angażu w najlepszych lokalach w swoim regionie. Kwalifikacje fryzjerskie można uzyskać także po ukończeniu kursów i profesjonalnych szkoleń.
Warto również pamiętać, że otrzymanie certyfikatu potwierdzającego nasze kwalifikacje zawodowe może nie wystarczyć. Wiele zakładów wymaga od przyszłego kandydata na pełnoetatowego fryzjera odbycia praktyk lub stażu. Można je odbyć odpłatnie, np. poprzez urząd pracy.
Co ciekawe, fryzjer to zawód, w którym zdobywa się kolejne poziomy zaawansowania. Każdy osoba spełniająca się w tej profesji zaczynała kiedyś od stopnia ucznia. Wyżej jest jeszcze stopień czeladnika oraz mistrza. Jednak aby go uzyskać należy przepracować min. trzy lata jako czeladnik i mieć skończoną szkołę średnią.
Dobry fryzjer – czyli jaki?
Odpowiednie wykształcenie w zawodzie fryzjerskim to tylko połowa sukcesu. Drugą stanowią predyspozycje i cechy osobowości, bez których nie zaskarbimy sobie sympatii klientów. Dobry fryzjer to taki, który posiada łatwość w nawiązywaniu nowych znajomości i potrafi pielęgnować długotrwałe relacje. Osoba zajmująca podobne stanowisko powinna tryskać energią i pasją do tego, czym się zajmuje na co dzień. Nie zaszkodzi również spora doza kreatywności oraz wyobraźni, które okazują się bardzo przydatne przy planowaniu cięcia, koloryzacji czy stylizacji.