Posted on: Posted by: Comments: 0

Bardzo duża część rodziców decyduje się na to, aby w ogrodzie postawić drewniany plac zabaw dla dzieci. Jest to oczywiście inwestycja, która ma na celu zapewnienie większej różnorodności zabawy oraz możliwości spędzania większej ilości wolnego czasu na świeżym powietrzu. Niemniej jednak, gdy chcemy wybrać plac zabaw, powinniśmy zdecydowanie zwracać uwagę na kilka podstawowych kwestii, jak rodzaj wyposażenia, stabilność konstrukcji oraz przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci.


Każdy rodzic doskonale wie, jak pozytywny wpływ na rozwój dzieci ma zabawa na świeżym powietrzu oraz różnego rodzaju aktywność fizyczna – jazda na rowerze, skakanie, bieganie, wspinanie się czy pływanie. Rolą każdego z nas jest namawianie dzieci do kształtowania pozytywnych nawyków sportowych.

Nasz ogród jest zdecydowanie tym miejscem, które sprawi, że dzieci będą mogły atrakcyjnie i kreatywnie spędzać czas. Warunkiem jest odpowiednie wyposażenie ogrodu, w tym drewniane place zabaw.

Place zabaw dla dzieci – warto wybrać odpowiedni model

To jedna z najważniejszych kwestii. Na rynku są doświadczone firmy, które oferują różne model placów zabaw. Każdy z nich charakteryzuje się innym rozmiarem, wyposażeniem, konstrukcją, akcesoriami dodatkowymi. Każdy z nas posiada inny teren oraz inną aranżację ogrodu. Powinniśmy kupić taki plac zabaw, który nie utrudni komunikacji w ogrodzie.

Zobacz także: https://www.ikobieta.pl/warto-projektowac-ogrod-z-mysla-o-dzieciach-poznaj-zalety-drewnianego-placu-zabaw/

Wyposażenie placu zabaw

To kolejna kwestia. Tu nieocenione jest doświadczenie rodziców, którzy najlepiej znają swoje pociechy. Plac zabaw może mieć dużą zjeżdżalnię, huśtawkę, gniazdo, ścianki wspinaczkowe, tuby, rury czy tunele, a także piaskownicę. Do tego mnóstwo wyposażenia dodatkowego, na przykład z firmy Woodlit https://woodlit.pl/akcesoria/pozostale-akcesoria/.

Bezpieczeństwo konstrukcji

Fakt, że do wykonania placu zabaw muszą być wykorzystane odpowiednie materiały, w tym zdrowe drewno – bez pęknięć i sinizny. Dodatkowo musimy dokładnie zwrócić uwagę na to, jak wykonane są poszczególne elementy dodatkowe, np. gniazdo czy zjeżdżalnia, jak są zamocowane.

Całość konstrukcji placu zabaw musi być po prostu stabilna, odporna na przewracanie się, zarówno pod wpływem ciężaru bawiących się dzieci, jak również naporu wiatru. Od tego zależy zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, a niekiedy ich życie. Pamiętajmy, że niestabilna konstrukcja może stanowić bardzo poważne zagrożenie.

Leave a Comment