Posted on: Posted by: Comments: 0
serum do twarzy

Odpowiednia pielęgnacja twarzy jest bardzo ważna. To podstawowy proces, który wykonywany regularnie pozwala zachować skórę w dobrej kondycji – bez widocznych oznak starzenia, suchego naskórka oraz przebarwień. Skóra jest żywą strukturą, dlatego każdego dnia potrzebuje czynników, które dostarczą jej odpowiedniej ilości substancji aktywnych i nawilżających, które będą dopasowane do rodzaju skóry. Jednym z kosmetyków, który warto wprowadzić do swojej rutyny, jest serum. To silnie skoncentrowany produkt, który jest intensywniejszy od kremu, natomiast nie może być jego zamiennikiem, lecz produktem uzupełniającym. Czym jest serum? Kiedy go nakładać? Co warto o nim wiedzieć i jaki preparat wybrać?

Co to jest serum?

Serum jest specyfikiem wynalezionym we Francji. Jego receptura opiera się na silnych, skoncentrowanych składnikach odżywczych, zgromadzonych w dużej ilości, które umieszczone są w wodnej lub olejowej zawiesinie. Składniki aktywne w produkcie to zazwyczaj naturalne komponenty, jak wyciągi lub ekstrakty z nasion, olejki, wody kwiatowe lub witaminy i minerały. Małocząsteczkowa formuła kosmetyku pozwala na wnikanie kosmetyku do głębokich warstw skóry, co gwarantuje widocznie działanie, odżywienie oraz nawilżenie. Serum zazwyczaj posiada lżejszą konsystencję od kremu i jest ukierunkowane na konkretną potrzebę. Preparaty zamknięte są w małych buteleczkach z wygodną pompką lub pipetą. Pozwala to nabrać odpowiednią dawkę kosmetyku i zaaplikować na twarz.

Ze względu na mnogość składników, działanie serum do twarzy jest mocniejsze i silniejsze niż kremu. Działa na konkretny problem, na przykład nawilża, koi, radzi sobie z naczynkami lub trądzikiem. Warto jednak pamiętać, że nie może być jego zamiennikiem, a jedynie uzupełnieniem lub wzmocnieniem. Kolaboracja kremu i serum pozwala doskonale poradzić sobie z istniejącym problemem z cerą, dlatego też ten rodzaj produktu warto dopasować do swoich potrzeb.

Codzienna pielęgnacja – jak włączyć do niej serum?

Codzienna pielęgnacja twarzy jest kluczowym elementem do utrzymania naskórka w dobrej formie. Duże znaczenie ma również kolejność nakładanych specyfików, aby ich działanie uzupełniały się, a nie wykluczały swojego działania.

Pierwszym krokiem zawsze powinien być dwuetapowy demakijaż, z wykorzystaniem oleju, a następnie żelu do mycia twarzy. Kolejnym krokiem powinno być tonizowanie skóry. Pozwala to na przywrócenie jej odpowiedniego poziomy pH, co chroni jej powierzchnie przed rozwojem bakterii, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych. Po wykonaniu tych zabiegów, na czystą i tonizowaną skórę należy założyć kilka kropel serum do twarzy. Warto wmasować substancję dla lepszego wnikania składników aktywnych, co pozwoli na ich lepsze działanie. Ostatnim elementem pielęgnacji powinien być odpowiedni krem do twarzy – lżejszy na dzień, a bardziej treściwy na noc. Takie nakładanie kosmetyków pozwoli na ich wzajemne uzupełnienie, co spotęguje ich działanie i zapewni widoczne efekty.

Rodzaje serum – jak dopasować kosmetyk do cery?

Aby serum do twarzy prawidłowo działało, należy ściśle dopasować je do posiadanych problemów ze skórą. Pozwoli to na intensywne działanie składników aktywnych i szybką poprawę stanu naskórka. Jak doprać serum do typu cery?

  • skóra z przebarwieniami – przebarwienia hormonalne, potrądzikowe lub posłoneczne są częstym problemem. Aby je zniwelować, warto wybrać serum do twarzy z witaminą C lub E, które rozjaśniają plamki pigmentacyjne, a dodatkowo regulują produkcję melaniny,
  • skóra sucha, odwodniona – działanie czynników środowiskowych przyczynia się do przesuszania naskórka. Warto, w walce z takim problemem, zastosować serum bogate w kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu lub propolis, aby złagodzić uczucie szorstkości i nawilżyć cerę.
  • skóra z oznakami starzenia  – wraz z upływem czasu, na powierzchni twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki, które każdego dnia pogłębiają się. Odpowiednio dobrane serum jest w stanie złagodzić widoczną utratę jędrności. Warto wybierać preparaty bogate w witaminę E, wyciąg z kofeiny, peptydy czy śluz ślimaka.
  • skóra naczynkowa – widoczne zaczerwienienie, podrażnienie i pękanie naczynek krwionośnych jest częstym problemem. Kluczowym elementem, który pomaga zniwelować defekt, jest wzmocnienie naczyń krwionośnych, poprzez nakładanie serum do twarzy bogatego w sok brzozowy, aloes lub lukrecję.
  • skóra trądzikowa – zmiany trądzikowe przyczyniają się do zaostrzenia stanów zapalnych, co znacznie wpływa na samoocenę i komfort psychiczny. Produkty bogate w kwasy, na przykład salicylowy oraz hydroksylowym, a także witaminę B3 i C pozwala na złagodzenie zmian i niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się ognisk zapalnych.

Serum do twarzy jest kosmetykiem o silnym działaniu. Warto dobrać je do aktualnych potrzeb skóry, co pomoże skutecznie usunąć posiadany problem z cerą. Kluczem do szybkiego działania produktu jest też regularność aplikowania oraz odpowiednia, codzienna pielęgnacja skóry twarzy.

Leave a Comment