Posted on: Posted by: Comments: 0
Panele fotowoltaiczne

Coraz większa popularność ekologicznego stylu życia może napawać optymizmem – troska o stan środowiska naturalnego powinna leżeć w interesie nas wszystkich. Proekologiczne rozwiązania nie ominęły również branży budowlanej i energetycznej, gdzie nowoczesne technologie pozwalają stworzyć niemal samowystarczalny dom zasilany energią pochodzącą z natury. Nie dziwi zatem popularność paneli fotowoltaicznych, które systematycznie pojawiają się w polskich gospodarstwach domowych. Jak działa fotowoltaika i czy warto w nią inwestować?

Panele fotowoltaiczne a panele słoneczne

Mogłoby się wydawać, że są to instalacje o takim samym przeznaczeniu, jednak w rzeczywistości są to dwa odrębne rodzaje technologii, dla których wspólnym mianownikiem jest konwersja energii słonecznej na potrzeby gospodarstwa domowego. Panele słoneczne przekształcają energię ze słońca w energię cieplną, natomiast ogniwa fotowoltaiczne zamieniają ją w energię elektryczną. Dom czy budynek publiczny wyposażony w mikroinstalację fotowoltaiczną może w znacznym stopniu ograniczyć ilość prądu pobieranego z sieci. Panele słoneczne pozwalają zaopatrzyć budynek jedynie w energię potrzebną do funkcjonowania ogrzewania centralnego czy podłogowego.

Panele fotowoltaiczne i ich zalety

Dzięki fotowoltaice można sporo zaoszczędzić na prądzie, którego ceny w ostatnich miesiącach zaliczyły skok w górę. Dodając do tego ogólnoświatowy kryzys spowodowany pandemią koronawirusa może okazać się, że za prąd będziemy płacić jeszcze więcej. Domowe panele fotowoltaiczne pozwalają obniżyć wysokość rachunków, a w najlepszym wypadku pokryć całość zapotrzebowania na prąd. Fotowoltaika przyczynia się także do walki ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami będących efektem spalania paliw kopalnych, co warto wziąć pod uwagę. Na korzyść paneli fotowoltaicznych przemawia również ich długa żywotność oraz łatwe użytkowanie.

Fotowoltaika – co z nadwyżką prądu?

Zdarzają się sytuacje, w których nasze zapotrzebowanie na prąd jest znacznie niższe niż wyprodukowana ilość energii w domowych mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Co dzieje się z nadwyżką prądu? Niestety nie możemy go sprzedać dostawcy prądu, z którym mamy podpisaną umowę kompleksową, choć wcześniej istniały podobne pomysły. Nadwyżkę prądu oddajemy do sieci, którą możemy z powrotem pobrać, gdy możliwość paneli fotowoltaicznych nie wystarcza dla prawidłowego funkcjonowania sprzętów zasilanych prądem. Warto jednak zaznaczyć, że ilość pobranego prądu może sięgać jedynie 80% oddanej wcześniej nadwyżki. Możliwy jest również scenariusz, w którym nadwyżka prądu po prostu się zmarnuje gdy nie zdążymy jej wykorzystać w ciągu roku. Dlatego przed instalacją fotowoltaiki warto dostosować moc paneli do własnych potrzeb.

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Wszystko zależy od indywidualnych wymagań oraz faktycznego zapotrzebowania na prąd. Inwestycja w panele fotowoltaiczne nie należy do najtańszych, jednak warto wspomnieć, że polski rząd oferuje dofinansowania do branży odnawialnych źródeł energii w sektorze inwestorów prywatnych, dlatego każdy Polak spełniający warunki może starać się o jednorazową dotację w ramach programu „Mój Prąd”. Jego głównym celem jest rozwój polskiej energetyki prosumenckiej, a my możemy uzyskać nawet do 5000zł zwrotu rzeczywistych kosztów inwestycyjnych. Co ważne, dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne przewidują również inne projekty jak m.in. „Czyste Powietrze”.

Leave a Comment