Mieszkańcy Polski każdej zimy muszą niestety wdychać dość mocno zanieczyszczone powietrze. Regularnie przeprowadzone badania wskazują, że Polska jest liderem wśród krajów europejskich jeśli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście mamy tutaj na myśli państwa UE. Każdego roku umiera około 40 000 obywateli naszego kraju na choroby, które są efektem wdychania smogu. Znajdziemy w nim mnóstwo szkodliwych substancji, które często mają również charakter rakotwórczy. Zastanówmy się więc, czym grozi nam smog i jakie wywołuje choroby.
Smog – co to jest?
Czym właściwie jest smog, o którym podczas okresu zimowego słyszymy niemal non stop w różnych programach informacyjnych. Przede wszystkim warto podkreślić, że smog jest po prostu zanieczyszczonym powietrzem. Jest to mieszanka mgły i bardzo dużego stężenia gazów i pyłów o charakterze silnie toksycznym. Są one wytwarzane głównie podczas spalania w domowych piecach, zwłaszcza przy zastosowaniu niskiej jakości opału, a także przez zakłady przemysłowe, czy też po prostu przez silniki samochodowe. Warto również podkreślić, że sprzymierzeńcem smogu jest zarówno długo utrzymujący się okres bezwietrznej pogody, a także duża wilgotność powietrza.
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje smogu. To smog typu londyńskiego, a także smog typu Los Angeles. Tzw. smog londyński zawiera przede wszystkim pyły, a także dwutlenki siarki i węgla. Występuje głównie w wyniku spalania paliw kopalnych. Jego cechą charakterystyczną jest również to, że w znacznym stopniu ogranicza widoczność. Najczęściej występuje w temperaturze od -3 do około 5 stopni Celsjusza, więc zazwyczaj w okresie zimowym.
Natomiast drugi typ smogu czyli tzw. smog Los Angeles, to smog, który występuje w temperaturze od 24 do 35 stopni Celsjusza, w wyniku spalania paliwa w silnikach samochodowych. Sprzyja mu bardzo słoneczna pogoda. Smog typu Los Angeles zawiera w sobie przede wszystkim tlenki azotu i węgla, węglowodory, a także ozon oraz pyły przemysłowe.
Jakie choroby wywołuje smog?
Zatem jakie choroby wywołuje smog? Przede wszystkim warto podkreślić, że smog w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju raka płuc. Wynika to głównie z tego, że zawiera w sobie niezwykle rakotwórczy benzopiren. Regularne oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem znacznie obniża również naszą zdolność umysłową i prowadzi do stałej degeneracji naszego mózgu. Smog przyczynia się przede wszystkim do wystąpienia różnego rodzaju alergii, astmy, niewydolności oddechowej, a także do takich schorzeń układu krążenia jak zawał, zator, czy też udar. W wyniku smogu możemy również zachorować na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, czy też zapalenie oskrzeli. Dodatkowo smog może wywoływać również krótkotrwałe duszności, czy też bóle w klatce piersiowej, a także może być przyczyną nierównej pracy serca.