Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Gedeon Richter Polska, producenta wyrobów medycznych, ponad 3 miliony Polek nie chodzi regularnie na wizyty ginekologiczne. Wśród powodów kobiety wymieniają trudności ze znalezieniem miejsca u specjalisty, ale również odczuwany wstyd i strach przed wizytą. Jak przekonać się do regularnych badań? Pewności siebie może dodać poznanie praw pacjenta.
Masz prawo odczuwać różne emocje przed wizytą
To nieoficjalny zapis, ale tak – masz prawo czuć obawy czy niepokój związany z wizytą w gabinecie ginekologa. Taka konsultacja często wiąże się z poruszaniem intymnych tematów czy koniecznością rozebrania, co u wielu kobiet powoduje dyskomfort.
W Polsce dużym problemem jest brak edukacji na temat zdrowia reprodukcyjnego, czy też profilaktyki ginekologicznej. Stąd też seksualność kobiet stanowi niejako temat tabu. Nie powinno to jednak blokować Cię przed wizytą u specjalisty, która nierzadko może ocalić życie lub znacznie poprawić jego komfort.
Być może łatwiej Ci będzie oswoić wstyd jeśli zapiszesz się na pierwszą wizytę do kobiety ginekologa. Czasami i to może nie wystarczyć, w takiej sytuacji możesz umówić się na pierwszą konsultację bez badania ginekologicznego. Pozwoli Ci to poczuć się pewniej i poznać wybranego specjalistę.
Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 2018 roku pacjentka ma możliwość wyboru osoby sprawującej opiekę. Osoba taka wybrana może być spośród osób uprawnionych do sprawowania opieki, z uwzględnieniem możliwości organizacyjnych podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
Warto przy tym również dodać, że z katalogu praw pacjenta wynika, iż pacjentka w trakcie wizyty u ginekologa lub na oddziale ginekologiczno – położniczym ma prawo do poszanowania jej intymności i godności.
Pacjent w trakcie udzielania mu świadczeń medycznych powinien mieć zapewnione takie warunki, w których nie dojdzie do naruszenia jego godności i intymności. Innym aspektem tego prawa jest również prawo do umierania w godności i spokoju.
Masz prawo do poszanowania przysługujących Ci praw pacjenta
W trakcie wizyty lekarze ginekolodzy mają obowiązek przestrzegania praw pacjenta. Warto podkreślić, że jest to niezależne od miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych i obowiązuje zarówno w prywatnych gabinetach lekarskich, jak i przychodni lekarskiej oraz szpitalu.
Poniżej przedstawiamy katalog praw pacjenta:
- Prawo do świadczeń zdrowotnych.
- Prawo do wyrażania zgody i sprzeciwu na udzielenie świadczeń zdrowotnych.
- Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta.
- Prawo do informacji.
- Prawo do dokumentacji medycznej.
- Prawo do zachowania przez osoby wykonujące zawód medyczny tajemnicy, co do informacji z nim związanych.
- Prawo do opieki duszpasterskiej.
- Prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.
- Prawo do złożenia skargi.
- Prawo do leczenia bólu.
Z badania Godeon Richter Polska wynika, że ponad połowa kobiet po zakończeniu wizyty u ginekologa czuje spokój, a co trzecia satysfakcję i zadowolenie z siebie. Czas zatem oswoić trudne tematy i zatroszczyć się o własne zdrowie, a jeśli w gabinecie lekarskim spotkała Cię nieprzyjemna sytuacja lub masz więcej pytań o prawa pacjenta w szpitalu czy gabinecie ginekologicznym – zgłoś się do specjalistów.
Kancelaria adwokacka ZS Adwokaci z Bolesławca udzieli Ci niezbędnego wsparcia prawnego i pomocy w każdej sytuacji, w której prawo łączy się z medycyną. Wejdź na stronę kancelarii i dowiedz się więcej: zsadwokaci.pl