Posted on: Posted by: Comments: 0

Pandemia koronawirusa wywróciła życie wszystkich do góry nogami. Osoby, które nie wyobrażały sobie dnia bez wyjścia na siłownię odczuły nie lada wyzwanie z powodu zamknięcia społeczeństwa w domach. Gdy wychodzenie z domów zostało ograniczone jedynie do wyjść do pracy czy sklepu, osoby aktywne fizycznie musiały radzić sobie same w swoich czterech ścianach. Wydawać by się mogło to niemożliwe, mimo to trening w domu jest jak najbardziej możliwy. Jak zatem zmotywować się do aktywności domowej? Jakie akcesoria będą niezbędne do domowych ćwiczeń? Czy sama mata i uchwyty do pompek wystarczą? Tego dowiesz się, czytając poniższy tekst.

Jak rozpocząć aktywność fizyczną w domu?

Punktem wyjścia jest plan treningowy. Treningi bez dobrego planu mogą być mało motywujące. Podobnie wygląda sytuacja z efektami ćwiczeń, są one znacznie mniej widoczne. Człowiek lepiej funkcjonuje kiedy dokładnie wie, co ma robić. Kolejną istotną kwestią jest określenie sobie godziny, w której będą odbywały się treningi. Gdy jest to ustalone z góry łatwiej wejść od razu w rytm oraz tak zaplanować dzień, by znaleźć wolną chwilę na trening.

Kluczowa jest także częstotliwość ćwiczeń. Zaleca się, by osoba początkująca ćwiczyła trzy razy w tygodniu, tak, by przerwa między treningami nie była dłuższa niż dwa dni. W trakcie ćwiczeń nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu podobnie jak i po wykonanej aktywności ruchowej.

Trening w domu

Jakie urządzenia są niezbędne do ćwiczeń w domu? – Mata, uchwyty do pompek i wiele innych

Ogromne znaczenie ma strój, powinien być on luźny, by móc swobodnie i komfortowo wykonywać różne ćwiczenia. Kolejnym podstawowym elementem wyposażenia domowej siłowni jest mata, która uchroni przed różnymi otarciami i innymi urazami. Następne są uchwyty do pompek, ich także nie może zabraknąć podczas treningu domowego. Uniwersalnym urządzeniem do ćwiczeń są hantle, są one niezwykle przydatne, ponieważ pozwalają na trenowanie różnych partii mięśniowych. Przydatny jest również drążek do pociągania, który doskonale ćwiczy mięśnie ramion pod obciążeniem masy swojego ciała. Jest to on łatwy do zamontowania, praktycznie w każdej futrynie drzwiowej. Warto posiadać także skakankę. Często jest ona pozostałością po dziecięcych latach. To doskonały moment, by wyciągnąć ją z szaf.

Czy jest możliwe samodzielne rozpisanie treningów?

Zwykle jest to zadanie trenerów personalnych. W okresie epidemii zostaliśmy zmuszeni do robienia pewnych rzeczy samodzielnie, podobnie jest i w tym przypadku. Trzeba pamiętać o kliku zasadach podczas rozpisywania planu treningowego. Najważniejszy jest cel ćwiczeń. To pod niego są rozpisywane treningi. Przykładowo, gdy chcemy się odchudzać zaleca się odbyć 1 lub 2 treningi interwałowe w tygodniu, 2 razy w tygodniu długi trening cardio oraz 1 lub dwa razy w tygodniu trening siłowy obwodowy. W ostatnim przypadku, jeśli do zrzucenia mamy dużo kilogramów warto rozpocząć od jednego tego typu treningu w tygodniu. Inaczej będzie rozpisany plan treningowy osoby, która chce przytyć, wyrzeźbić ciało czy po prostu chce ćwiczyć dla zdrowia. Taką podstawą dla wszystkich planów treningowych jest trening rozciągający, który powinien odbywać się co najmniej raz w tygodniu.

Leave a Comment