Posted on: Posted by: Comments: 0
Pomysł na urządzenie jadalni

W polskich domach coraz wyraźniej widać potrzebę aranżacji funkcjonalnej jadalni, która będzie spełniała o wiele więcej funkcji niż tylko tą podstawową. Urządzenie nowoczesnej jadalni wcale nie wymaga wielkich nakładów finansowych, a dzięki niej można cieszyć się wyjątkowym wnętrzem, w którym po prostu chce się przebywać. Jadalnia powinna zajmować honorowe miejsce w każdym domu, bo właśnie tam można spędzić miły czas z najbliższymi. Zatem jak zabrać się do aranżacji jadalni?

Meble do jadalni to podstawa

Niezbędnym wyposażeniem każdej jadalni są oczywiście meble, bez których urządzenie funkcjonalnego wnętrza będzie po prostu niemożliwe. Absolutną podstawą aranżacji jadalni są stół i krzesła, które swoimi rozmiarami powinny być przystosowane do wielkości pomieszczenia. Zakup ogromnego stołu jadalnianego dla małej rodziny mija się z celem – znacznie lepszym rozwiązaniem będzie stół z funkcją rozkładania, która umożliwia zwiększenie powierzchni mebla na wyjątkowe okazje. Jakie krzesła do salonu? Przede wszystkim wygodne, które zapewnią komfort użytkowania jadalni przez długie lata.

Zestaw mebli do jadalni a ich design

Urządzając nowoczesną jadalnię nie powinniśmy kierować się tylko kwestiami praktycznymi – warto zwrócić szczególną uwagę na design mebli do jadalni, który często decyduje o ostatecznym charakterze aranżacji wnętrza. W popularnych sieciach sklepów meblowych można znaleźć wiele jakościowych zestawów do jadalni w najróżniejszych stylach wnętrzarskich – od nowoczesnego minimalizmu, przez styl skandynawski, loftowy, aż po styl klasyczny. Aby uzyskać harmonijny i spójny design mieszkania, jadalnię warto urządzić w zgodzie z już zastosowanymi stylami aranżacyjnymi, co wbrew wcale nie jest wielkim wyzwaniem.

Podłoga w jadalni – co wybrać?

Trudne dylematy czekają na nas przy wyborze pokrycia podłogowego, które powinno charakteryzować się wysoką odpornością na ścieranie i zarysowania, a także ciężkie zabrudzenia, o które w jadalni nietrudno. Podłoga powinna być również łatwa w utrzymaniu – usuwanie plam z jedzenia czy napojów powinno przebiegać szybko i sprawnie. Zastosowanie drewnianej podłogi czy paneli kompozytowych w jadalni może być nieco ryzykownym posunięciem, dlatego warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Dobrze sprawdzą się tradycyjne płytki ceramiczne, ale także elementy wykonane z kamienia czy cementu.

Kolory w jadalni – na co postawić?

W dobrze urządzonej jadalni jedzenie smakuje dużo lepiej niż w pomieszczeniu, w którym brakuje koncepcji. Liczy się nie tylko wybór stylowych i funkcjonalnych mebli do jadalni czy wytrzymałej podłogi – warto poświęcić więcej uwagi kolorystyce wnętrza i pokryciom ściennym, które odgrywają kluczową rolę w dekoracji domu czy mieszkania. W aranżacji jadalni często zależy nam na przytulnym, wręcz romantycznym klimacie sprzyjającym relaksowi w gronie najbliższych. Najbezpieczniejszym, ale nie nudnym rozwiązaniem jest pokrycie ścian farbą w jasnych odcieniach bieli, beżu czy brązu. Jeśli chcemy uzyskać bardziej wyrazisty efekt, do neutralnej bazy kolorystycznej warto dodać odrobinę awangardy w postaci fototapety czy surowej cegły.

Dekoracje do jadalni

Wisienką na torcie każdej aranżacji wnętrz są bez wątpienia dekoracje i dodatki, dzięki którym pomieszczenie nabiera spersonalizowanego charakteru. W jadalni warto jednak ograniczyć modne w ostatnim czasie tekstylia, które mogą być narażone na trudne do usunięcia plamy z jedzenia. Oryginalne zasłony, obicia na krzesła czy plamoodporny obrus powinny w zupełności wystarczyć do uzyskania kameralnego designu. Dekoracje w jadalni warto wzbogacić o żywe rośliny, które w mgnieniu oka potrafią ożywić nawet najbardziej stonowane wnętrza. Ozdoby ścienne takie jak zegary, plakaty czy ramki na zdjęcia także powinny wtopić się w aranżację nowoczesnej jadalni.

Leave a Comment