Posted on: Posted by: Comments: 0
Ból głowy

Ból nie jest niczym innym jak tylko naturalną reakcją obronną organizmu, który „próbuje” nas ostrzec przed negatywnymi zmianami zachodzącymi w naszym ciele. Ból głowy jest dolegliwością występującą stosunkowo często, które może towarzyszyć poważniejszym schorzeniom, ale równie dobrze może pojawić się w każdej chwili bez wyraźnej przyczyny. Chcąc zwalczyć nasilający się ból najczęściej sięgamy po środki przeciwbólowe, które nie muszą być jednak jedynym skutecznym rozwiązaniem. Istnieje kilka całkiem skutecznych metod zwalczania bólu bez środków farmakologicznych. Zatem jak walczyć z bólem głowy?

Ból głowy: co może go powodować?

Ustalenie przyczyny bólu głowy jest istotne w kontekście jego skutecznego zwalczania. Dyskomfort może być wywołany szeregiem czynników zewnętrznych, wśród których najczęściej wymienia się wahania ciśnienia atmosferycznego, zmiany pogody, długotrwały stres, odwodnienie organizmu, nieodpowiednią dietę bogatą w sztuczne barwniki czy konserwanty. Przewlekły ból głowy może być jednak objawem poważniejszego problemu – w takim wypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Domowe sposoby na ból głowy: dlaczego nie tabletka?

Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne w aptekach czy sklepach spożywczych są stosunkowo bezpieczne dla naszego organizmu, pod warunkiem, że stosujemy je zgodnie z zaleceniami producenta. Środki farmakologiczne dostępne bez recepty najczęściej zawierają paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, które pozwalają uśmierzyć ból. Jednak częste przyjmowanie tabletek przeciwbólowych nie pozostaje bez wpływu na stan wątroby, która obciążona wzmożonymi procesami metabolicznymi może wykazywać pierwsze oznaki zaburzenia jej pracy.

Domowe sposoby na ból głowy: masaż głowy i karku

Walkę z dyskomfortem warto rozpocząć od wykonania masażu głowy, który często pozwala uwolnić się od napięcia będącego jedną z najczęstszą przyczyn pojawiających się dolegliwości bólowych. Samodzielne wykonanie masażu głowy jest stosunkowo proste – wystarczy wykonywać okrężne ruchy trzema środkowymi palcami, zaczynając od środka czoła docierając do skroni, które należy przez masować przez dłuższą chwilę. Czynność warto wykonać kilka razy, aby zwiększyć prawdopodobieństwo ustąpienia bólu. Nie warto jednak skupiać się tylko na źródłach bólu – masaż karku i szyi nie zaszkodzi, a może zwalczyć nieprzyjemne uczucie ucisku i napięcia.

Domowe sposoby na ból głowy: woda z cytryną

Masaż nie zawsze pomaga rozprawić się z bólem, dlatego warto zadziałać na organizm „od środka”. Woda z cytryną pita małymi łyczkami pozwala nie tylko ustabilizować poziom nawodnienia i elektrolitów tak potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czysta woda z cytryną, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym tej drugiej, działa niczym „odkwaszać”, przyczyniają się do usunięcia toksyn, które mogą odpowiadać za nieustępujący ból głowy.

Domowe sposoby na ból głowy: aromaterapia

Ból głowy często wywoływany jest przez stres, którego wyeliminowanie z codziennego życia jest niemożliwe. W przywróceniu spokoju ducha i równowagi emocjonalnej z pewnością pomoże kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, które korzystnie wpływają na zmysły i redukując poziom napięcia mięśni. Jeśli nie kąpiel, to kadzidełka lub świece zapachowe, które równie skutecznie wprawiają w dobry nastrój i uwalniają od złego samopoczucia.

Leave a Comment