Posted on: Posted by: Comments: 0

W celu zachowania zdrowych, silnych i lśniących włosów należy o nie odpowiednio dbać. Niedopilnowanie właściwej pielęgnacji może doprowadzić do poważnego osłabienia włosów, a w konsekwencji do ich kruszenia, łamania się i wypadania. Zatem jakie są przyczyny osłabienia włosów i jak temu zapobiec?

Przyczyny osłabienia włosów

Problemy hormonalne

Osłabione włosy bardzo często prowadzą do nadmiernego wypadania. Duża ilość wypadających włosów powinna zwrócić naszą uwagę, ponieważ bardzo często jest to sygnał pojawiających się problemów hormonalnych. Nagły spadek produkcji estrogenu może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów. Ponadto znaczne ich osłabienie może być przyczyną chorób tarczycy, jej nadczynności lub niedoczynności. Warto jest więc skonsultować się z lekarzem trychologiem w momencie zauważenia utraty dużej ilości włosów.

Długotrwały stres

Długotrwały i przewlekły stres powoduje nadmierną produkcję kortyzolu, czyli hormonu stresu, który osłabia cebulki. Przez ciągłe poddawanie się sytuacjom stresowym włosy stają się znacznie słabsze a w konsekwencji wypadają. Analogicznie na kondycję włosów wpływa stan permanentnego zmęczenia. Wówczas organizm jest osłabiony i nie wytwarza odpowiedniej ilości hormonów odpowiadających za wzrost oraz siłę włosów.

Niewłaściwa dieta

Dieta bogata w wysokoprzetworzone produkty, cukry złożone, tłuszcze nasycone czy dania typu fast-food negatywnie wpływa na kondycję włosów. Należy pamiętać, iż głównym źródłem składników odżywczych, dostarczanych do organizmu jest spożywany pokarm. Dieta uboga w witaminy, minerały i niezbędne do funkcjonowania składniki odżywcze będzie miała odzwierciedlenie w kruszących się i wypadających włosach. Warto jest więc zadbać o właściwą suplementację przede wszystkim żelaza, witamin z grupy B, magnezu czy cynku. Suplementy diety Klorane pozwalają zachować zdrowe, mocne i lśniące włosy. Dostarczanie podstawowych składników odżywczych powoduje nadmierne wypadanie włosów.

Brak właściwej pielęgnacji

Jedną z częściej występujących przyczyn osłabienia i wypadania włosów jest niewłaściwa pielęgnacja. Częste farbowanie włosów czy rozjaśnianie negatywnie wpływa na kondycję włosa. Bez odpowiedniej pielęgnacji i dostarczenia niezbędnych składników odżywczych można doprowadzić do utraty znacznej ilości włosów. Zbyt częste traktowanie włosów wysoką temperaturą przy użyciu lokówki, prostownicy czy suszarki prowadzi do przesuszenia i w konsekwencji do kruszenia się i łamania włosów. Zatem warto jest wybrać się do dobrego fryzjera, który indywidualnie dobierze rodzaj fryzury i pielęgnacji do kondycji włosów. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na właściwie dostosowane kosmetyki, takie jak szampony, odżywki, wcierki czy maski do włosów. Dobrze dopasowany produkty zapewnią ochronę i odżywienie włosom, co zapobiegnie ich zniszczeniu i wypadaniu.

Choroby i przyjmowane leki

Przebyte choroby i schorzenia osłabiają organizm. Natomiast istnieją choroby dotykające bezpośrednio skóry głowy m.in. łysienie plackowate. Jest to schorzenie występujące w przeważającej mierze wśród mężczyzn, ale dotyka również kobiet. Łysienie plackowate ma podłoże genetyczne i objawia się nadmiernym wypadaniem włosów, spowodowanym osłabieniem mieszków włosowych. Dodatkowo przyjmowane leki również stanowią duże obciążenie dla organizmu. Przy czym warto zwrócić uwagę na wskazane, na ulotkach informacyjnych, skutki uboczne leków. Bardzo często takim skutkiem ubocznym jest nadmierne wypadanie włosów.

Pora roku

Wypadanie włosów w dużej ilości można zaobserwować jesienią oraz wiosną. Jest to najprawdopodobniej spowodowane koniecznością dostosowania się do nadchodzących warunków atmosferycznych. Wskazuje się, że może to być pozostałość ewolucyjna a podłoża sezonowego wypadania włosów upatruje się w znacznych wahaniach hormonalnych oraz zmiana składników odżywczych dostarczanych organizmowi.

Leave a Comment