Posted on: Posted by: Comments: 0
odchudzanie

Jednymi z popularniejszych suplementów na odchudzanie oraz przyspieszenie metabolizmu są tzw. spalacze tłuszczu. Powszechnie dostępne, najczęściej w formie tabletek, ampułek lub proszku do rozpuszczania, chętnie kupowane przez osoby, którym zależy na utrzymaniu szczupłej i zdrowej sylwetki. Z ich działania korzystają także często osoby uprawiające nie tylko sporty aerobowe ale także siłowe.

Czym są i jak działają spalacze tłuszczu?

Najważniejszym zadaniem spalaczy tłuszczu jest przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej. Ich działanie opiera się na zasadzie przyspieszenia termogenezy organizmu, czyli spowodowania wyższego zapotrzebowania energetycznego poprzez podwyższenie temperatury ciała oraz zwiększenie odczuwanej przez człowieka energii. Dzięki zjawisku termogenezy organizm spala więcej kalorii niż jest to w danej sytuacji konieczne. Korzystanie ze spalaczy tłuszczu uruchamia także proces lipolizy, który pozwala skutecznie spalać tłuszcz znajdujący się w komórkach tłuszczowych ludzkiego organizmu. Poza powyższymi zaletami, regularne korzystanie ze spalaczy tłuszczu powoduje:

– zwiększenie tempa przemiany materii organizmu,

– zwiększenie potliwości podczas ćwiczeń, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się wody podskórnej,

– wydajniejszą pracę jelit oraz szybsze trawienie spożywanych pokarmów,

– zmniejszenie uczucia wyczerpania po treningu,

– mniejsze uczucie głodu.

Spalacze tłuszczu pozwolą nie tylko szybciej wysmuklić sylwetkę ale także ją odpowiednio wymodelować.

Jak stosować spalacze tłuszczu?

Przed pierwszym użyciem wybranego przez siebie spalacza tłuszczu warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, która szczegółowo wyjaśnia kiedy oraz w jakich ilościach przyjmować tabletki. Najczęściej ich spożycie powinno następować bezpośrednio po posiłku lub na około pół godziny przed planowanymi ćwiczeniami.

Warto stosować się do zaleceń co do ilości podanych na etykiecie lub w ulotce danego produktu. Po spożyciu suplementu najczęściej pojawia się zwiększenie energii, wzmożona potliwość oraz rozgrzanie organizmu. Warto obserwować reakcje własnego organizmu, tak aby przyjmowaną dawkę dostosować indywidualnie dla siebie. Suplementy tego rodzaju przyjmuje się najczęściej bez przerwy od 4 do 8 tygodni po czym zalecanym jest zrobienie przerwy. Ma to związek z tym, że ludzki organizm przyzwyczaja się do składu suplementu oraz przyjmowanych dawek i będzie reagował zdecydowanie słabiej niż na początku stosowania produktu.

Spalacze tłuszczu – najpopularniejsze rodzaje

Na rynku powszechnie dostępne są dwa rodzaje spalaczy tłuszczu, które różnią się sposobem działania oraz swoim wpływem na organizm. Do pierwszych z nich zaliczyć należy termogeniczne spalacze tłuszczu, których zadaniem jest pobudzenie organizmu, podwyższenie temperatury działa oraz zwiększenie wytrzymałości  i wydolności organizmu podczas wykonywanych ćwiczeń. Do substancji zawartych z termogenicznych spalaczach tłuszczu zaliczyć należy przede wszystkim kofeinę, tyrozynę, kapsaicynę oraz ekstrakty z imbiru oraz pieprzu Cayenne.

Drugim rodzajem spalaczy tłuszczu są lipolityczne spalacze tłuszczu, które są odpowiedzialne za zwiększenie intensywności przemian metabolicznych. Korzystając z tego typu suplementów energia która zostaje uwolniona wpływa korzystnie na pracę mięśni podczas wykonywanych ćwiczeń. Suplementy powodujące lipolizę zawierają natomiast L-karnitynę, cholinę, metioninę, lecytynę oraz często ekstrakt z zielonej herbaty.

Decydując się na zakup spalaczy tłuszczu należy wiedzieć też jakich składników unikać. Za uznane za niebezpieczne zalicza się szczególnie teobrominę (wpływającą na pracę serca), gernaminę oraz johimbinę (odpowiedzialną za przyspieszenie metabolizmu trójglicerydów).

Kto może stosować spalacze tłuszczu a kto powinien ich unikać?

Substancje zawarte w popularnych spalaczach tłuszczu są uznawane za bezpieczne dla ludzkiego organizmu, toteż skutkiem jest ich powszechna dostępność. Co ważne, korzystanie z nich powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami określonego producenta, w ilościach oraz częstotliwości dostosowanej do własnego organizmu. Mogą je przede wszystkim stosować osoby zdrowe, dlatego też przed rozpoczęciem ich zażywania warto wykonać przynajmniej podstawowe badania krwi.

Istnieje jednak grupa osób, dla których stosowanie spalaczy tłuszczu może okazać się niebezpiecznym o czym zawsze informuje producent danego środka. Do grup ryzyka zaliczyć należy osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Nie zaleca się ich stosowania osobom po przebytym udarze, zawale a także osobom leczącym się na nadciśnienie tętnicze. Ze stosowania spalaczy tłuszczu powinny zrezygnować także osoby leczące się na cukrzycę oraz pacjenci neurologiczni. Zakazane jest ich stosowanie także przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Decyzja o rozpoczęciu zażywania spalaczy tłuszczu powinna mieć charakter przemyślany. W celu zminimalizowania ryzyka reakcji niepożądanych warto wybierać suplementy sprawdzonych firm, które cieszą się popularnością i dobrymi opiniami wśród innych użytkowników.

Leave a Comment