Odwiedź Kraków i odkryj najbardziej reprezentacyjne cechy miasta- jego muzea, galerie sztuki i zabytki. Krakowskie symbole stanowią nieodłączną część polskiego i europejskiego dziedzictwa. Zastanawiasz się, co robić w stolicy Małopolski. Sprawdź nasze propozycje!
Koncerty w Chopin Gallery
W tym zabytkowym krakowskim lokalu co wieczór odbywa się występ, będący hołdem dla najbardziej znanego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Mieści się w XV-wiecznej kamienicy ozdobionej meblami z epoki. Zapewnia wyjątkowy wieczór dla miłośników muzyki klasycznej.
Katedra Wawelska
XIV-wieczna Katedra Wawelska, miejsce koronacji prawie wszystkich polskich monarchów, jest głównym miejscem kultu religijnego w kraju. Położona obok Zamku na Wawelu katedra szczyci się wspaniałymi dziełami sztuki, kaplicami, muzeum, XVI-wiecznym Dzwonem Zygmunta oraz grobowcami polskich królów i patrona Św. Stanisława. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Muzeum Etnograficzne
Znajduje się w dawnym ratuszu na Kazimierzu. Sam budynek jest wybitnym arcydziełem renesansu. Oficjalnie nosi nazwę Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Przedstawia historię i kulturę wiejskiej Polski na przestrzeni wieków. Prezentuje szczegółowe rekonstrukcje XIX-wiecznych izb chłopskich, sal szkolnych i wiejskich kuchni. Możesz też tutaj zobaczyć bogatą kolekcję tradycyjnych instrumentów muzycznych, kolorowych strojów ludowych i codziennych przyborów używanych do wyrobu skóry, rzeźbienia w drewnie i rolnictwa.
Kopiec Kościuszki
To słynny kopiec zbudowany przez mieszkańców w 1823 roku. Znajduje się na wzgórzu błogosławionej Bronisławy. Powstał ku czci polskiego bohatera narodowego, Tadeusza Kościuszki. Rozciągają się stąd spektakularne widoki na miasto i Tatry. W Muzeum Kościuszkowskim, mieszczącym się przy kopcu, można zobaczyć urny z ziemią z pól bitewnych, na których walczył Kościuszko.
Ciekawe wydarzenia kulturalne
Dwutygodniowy festiwal Capella Cracoviensis obejmuje pięć wieków tradycji muzycznej, od średniowiecza po współczesność. Organizowany jest w salach koncertowych, kościołach i innych zabytkowych wnętrzach.
Z kolei festiwal muzyki eksperymentalnej Sacrum Profanum prezentuje twórczość lokalnych i międzynarodowych artystów, którzy przekraczają granice. Odbywa się we wrześniu w różnych miejscach.
Z okazji 50. rocznicy śmierci Romana Ingardena, MOCAK prezentuje 150 fotografii wykonanych przez krakowskiego filozofa w latach 1940-1970. Kolekcja obejmuje portrety, autoportrety, przyrodę, architekturę i martwą naturę. Wystawę można zobaczyć od wtorku do niedzieli, w godzinach 11-19, od 12 maja 2020 do 21 września 2020.
Miesiąc Fotografii w Krakowie jest jednym z największych festiwali fotograficznych w Europie. Indywidualne i zbiorowe wystawy można wtedy zobaczyć w krakowskich galeriach, kawiarniach, muzeach, ośrodkach kulturalnych, parkach publicznych, mieszkaniach prywatnych i przestrzeniach postindustrialnych. Zazwyczaj odbywają się od połowy maja do połowy czerwca. Z powodu pandemii koronawirusa większość tegorocznych wykładów, spotkań i wycieczek z przewodnikiem emitowana była online. Niestety wielu zaproszonych gości z zagranicy nie mogło w nich uczestniczyć. Chociaż w okrojonej formie, od końca czerwca można zobaczyć osobiście wiele wystaw. Festiwal potrwa do końca sierpnia. Jak widzisz, masz co robić w Krakowie.